Makale Detayı

 

28 Eylül 2017 2311

C2C İlan Scripti E-Pazaryeri’nin ingilizce açılımı ise (Consumer to Consumer) anlamına gelir. Tüketiciden tüketiciye yapılan e-ticaret’in kısaltılmış global anlamıdır. Tüketiciler arasında yapılan online alışverişi ifade eder. Bu eticaret modelinde tüketiciler online web sitesinde biraraya gelerek ürün ve hizmetlerini sergilerler. Alıcılar da sunulan ürün ve hizmetleri online veya offline olarak satın alırlar.

Online Pazaryeri, alıcılar ile satıcıların üçüncü bir taraf vasıtasıyla elektronik ortamda bir araya getirilmesi ve bu şekilde ürünlerin sergilenmesi ve satışının gerçekleşmesine olanak veren bir e-ticaret faaliyetidir.

Ülkemizde C2C İlan Scripti E-Pazaryeri modeline örnek olarak  www.sahibinden.com , www.gittigidiyor.com, sitelerini örnek verebiliriz. 

C2C İlan Scripti E-Pazaryeri (Tüketiciden tüketiciye) eticaret modeline şu işlemleri örnek verebiliriz;

C2C İlan Scripti E-Pazaryeri sistemi kurmuş olan bir AVM (örneğin avantajbizde.com) de ücretsiz mağaza oluşturabilir, ürünlerinizi ekleyebilir ve tüketicilere satış yapabilirsiniz. Bu satışı E-pazaryerinin mağazalarına sunmuş olduğu kredi kartı avantajları ve taksit imkanları ile yaparken e-pazaryerinin oluşturacağı sinerji ve trafik sayesinde işlek bir ana caddede mağaza açmış gibi hissedeceksiniz.

Sahibinden.com gibi bir C2C İlan Scripti E-Pazaryeri örneğinde ise Arabamızı başka birine satmak veya başka birinden araba satın almak tarzı alışverişler mümkün olabilmekte, firma kurmadan da ikinci el ya da sıfır eşyaların son kullanıcı tarafından satışı yapılabilmektedir. Evimizi başka birine satmak veya başka birinden ev satın almak ya da Açık artırma ile ürün satmak veya almak ta bu modelde yer alabilmektedir.

C2C İlan Scripti E-Pazaryeri Avantajları Nelerdir?

C2C İlan Scripti E-Pazaryeri, alıcılar ile satıcıların AVM olarak adlandırabileceğimiz bir taraf vasıtasıyla elektronik ortamda bir araya getirilmesi ve bu şekilde ürünlerinin sergilenmesi ve satışının gerçekleşmesine imkan sağlayan bir e-ticaret modelidir.

C2C İlan Scripti E-Pazaryeri bu faaliyetinden dolayı satıcılardan çeşitli yollardan gelir elde eder.

– Aylık Mağaza Bedeli
– Ürün Başı Listeleme Ücreti
– Satılan Üründen Elde Edilen Komisyon
– Ürünlerin diğer ürünlere gore ön plana çıkarılması için reklam ve banner çalışmaları vb.