Mobil ödemeler hızla yükseliyor

Mobil ödemeler hızla yükseliyor

Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı olan BKM Express, kurulduğu 2012 yılından bu yana 15 binden fazla noktada web ve mobil üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde hızlı, kolay ve güvenli ödeme imkanı sunmaya devam ediyor. Türkiye’nin nakitsiz toplum olması yolunda pek çok önemli adım atan BKM Express, şimdi de mobil ödemelerin hayatın hemen her noktasına taşınması için çalışmalarını yoğunlaştırıyor.

Mobil ödemeler hızla yükseliyor

Şu anda toplam 28 bankanın üyesi olduğu Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 1 Aralık 2016 tarihinde düzenlediği basın toplantısıyla E-ticaret, mobil ticaret ve online ödemeler alanlarındaki gelişmeleri değerlendirdi. Toplantıda Türkiye’nin mobil ödeme potansiyelini ortaya koyan BKM, bu doğrultuda önemli rakamlar paylaştı.

BKM Express 2,6 milyon işleme ev sahipliği yaptı

Basın toplantısında paylaşılan bilgilere göre ödeme imkanı sunduğu nokta sayısı 15 bini geçen BKM Express ile toplamda 2,6 milyon işlem gerçekleştirildi. Kullanıcı sayısı 1,2 milyondan fazla olan BKM Express, nakitsiz topluma doğru ilerlerken şimdi de hızla dijitalleşen dünyada mobil ödemeyi hayatın her alanına taşımak istiyor.

Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu, BKM Express’in mobil ödemelerle ilgili yeni hedefi ile ilgili olarak Türkiye’nin bu alanda büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.Mobil ödemeler hızla yükseliyor

Dijital dünyaya ait rakamlar

7,4 milyarlık dünya nüfusunun 3,4 milyarı internet kullanıcısı. 2,3 milyar internet kullanıcısı ise sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor.

Dünyada e-ticaret hacmi 2013’ten 2016’ya kadar ortalama yüzde 20 büyüdü.

Dünyada perakende ödemeler içerisinde online ödemelerin payının 2020 yılında yüzde 15 seviyesine ulaşması bekleniyor.

Son bir yılda internetten yapılan kartlı ödemeler hacmi toplamda 65 milyar TL’ye ulaştı.

Türkiye’de kullanımda olan 58 milyon kredi kartı bulunuyor. İnternette kullanılan kredi kartı adeti ise 24 milyon. Bu noktada 34 milyonluk bir büyüme potansiyeli olduğu görülüyor.

İlginizi çekebilir ; E-Ticaret 2014'te 18,9 Milyar TL Hacime Ulaştı.
Mobil ödemelerle ilgili güncel rakamlar

Dünyada online perakende işlemleri içindeki mobil ödemelerin payı yüzde 35 iken Türkiye’de yüzde 38’e yükseldi. BKM Express’te ise bu oran yüzde 51.

Türkiye’de online alışverişlerin gerçekleştiği platformlara bakıldığında masaüstü cihazların oranının yüzde 62 olduğu gözlemlenirken mobil cihazlarda bu oran yüzde 38.

2016 yılında BKM Express işlemlerinin yarısından fazlası mobil üzerinden yapıldı.

2019 yılında dünya genelinde 2 milyar kişinin mobil ticaret yapacağı öngörülüyor.

Mobil yaygınlık oranı 2016 itibarıyla yüzde 65’i buldu. BKM Express’e göre mobil ticaretin büyümesinde rol oynayan 4 ana teknolojik faktör ise büyük ekrana sahip akıllı telefonlar, 4,5 G sayesinde mobil internetin hız kazanması, 7 gün ve 24 saat alışveriş yapabilme imkanı, mobil kullanımın artması.BKM Express ile mobil ödemeler sokağa kadar inecek

Serkan Yazıcıoğlu, BKM Express’in önce web’de başlayan ve 2013 yılından itibaren mobilde online alışverişler ile devam eden vizyonun bundan böyle ağırlıklı akıllı telefonlar üzerinden sokağa kadar ineceğini söyledi. BKM Express ile simitçiden sokak büfesine, gazete bayisinden restoranlara kadar her yerde akıllı telefon üzerinden kolaylıkla mobil ödeme yapılabileceğinin altını çizen Yazıcıoğlu, BKM Express’in hayatın her alanında kolay ve güvenli mobil ödemelere öncülük yapmaya devam edeceğini belirtti.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, BKM Express’in kısa sürede Türkiye’nin en yaygın ve en fazla kullanıcıya sahip dijital cüzdanı haline geldiğini belirtti. Canko, “Nakit ödemeyi terk ederek, hız ve kolaylık sağlayan ödeme sistemlerine geçmenin faydalarını bireyden aileye, aileden topluma, toplumdan ülkenin tamamına ölçeklendirmek mümkündür. BKM Express, alışveriş deneyimine getirdiği hızlı, kolay ve güvenli ödeme anlayışıyla bu vizyona çok önemli katkılar sağlıyor. BKM Express’in kurulduğundan dört yıl sonra toplumumuza somut faydalar, yeni teknolojiler sağlayan ve ekosistemi besleyen bir marka haline gelmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz’’ sözleriyle BKM Express’in başarısını değerlendirdi.

Eğer siz de güvenilir bir İlan Sitesi'ne sahip olmak istiyorsanız. Detaylı bilgi için https://aydinwebyazilim.com/Yazilim/39/Ilan-Scripti-V6-Platin adresini ziyaret edebilirsiniz.İlan Sitesi dünyasına bir an önce adımınızı atın.

Copyright © 2017 AydınWeb Yazılım Tüm Hakları Saklıdır.

Mastercard / Visa