İyi ve dikkat çekici bir logo nasıl yapılır?

İyi ve dikkat çekici bir logo nasıl yapılır?

Dikkat çekici ve iyi bir logo hazırlamak markanızın tanınmasını sağlayacağı gibi, bu logonun farklı olması da marka bilinirliğinizin artmasını sağlar. İyi bir logo hazırlamak aslında çok da kolay bir iş olmasa da yeni kurulan girişimler, logo tasarımına bütçe ayıramayabilirler. Bu durumda da kendi logolarını tasarlayabilirler.

Kendi logosunu tasarlamak isteyenler için bu yazıda logo yapımında dikkat edilmesi gereken ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

Logo basit ve sade olmalı

Hazırladığınız logonun basit olması gerekiyor. Logonun basit olması, hatırlanmasını da kolaylaştırır. Bu nedenle de karmaşık ikonlardan ve şekillerden uzak durmanız da fayda var. Sade ve basit olması akılda kalıcılığını da artıracaktır. Büyük markaların logolarını incelediğinizde, basit ve sadeliği göreceksiniz. Tabi ki basit ve sade bir logo yapmak kimi zaman daha da zor olabilir.

Logonun akılda kalıcı olması gerekiyor


Logonun basit olmasının yanı sıra akılda kalıcı olması da oldukça önemli. Kolay hatırlanılan bir logo, tüketicilerde marka algısı oluşmasını sağlar.

Logonun belli bir döneme ait olmaması gerekiyor


Hazırladığını logonun sadece belli bir döneme ait olmaması da gerekiyor. Bunun en iyi örneklerinden biri Coca Cola’dır. Logonun uzun soluklu olması, yıllar içinde marka algısının iyice oturmasını sağlar. Bu nedenle de hazırladığınız logonun gelecek dönemlerde de akılda kalıcı ve dönemin özelliklerini yansıtabiliyor olması gerekiyor.

Kontrast alanları kullanın

Logonuzu hazırlarken, kontrast alanları kullanmak da oldukça iyi bir yöntemdir. Kontrast alanlardan kastımız, logonuzun arka plan rengi ile uyumlu bir şekilde kullanılması. Böylelikle arka plan rengini de logonun doğal alanı olarak kullanarak, çok fazla karmaşıklık yaratmadan, ilgi çekici bir logo hazırlayabilirsiniz.

Renkleri dikkatli kullanın

Logonuzu hazırlarken renklere büyük önem vermeniz gerekiyor. Her rengin farklı bir anlamı ve hissiyatı vardır. Bu nedenle de renk seçimlerinizi yaparken markanızı ve ürününüzü göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Logonuzun çok fazla renk içermemesi de oldukça önemli. Logonuzda maksimum 3 renk kullanmaya özen gösterin. Bazı durumlarda bu dörde çıkabilir fakat çok fazla rengin olması algı da sıkıntı yaşatabilir. Çok fazla renk kullanmak yerine arka fon renginden yararlanarak kontrast oluşturmayı seçebilirsiniz. Böylelikle kullanacağınız renk sayısını da azaltmış olursunuz.

Logonuzun siyah beyaz da kullanılacağını unutmayın

Bazen baskılar da logonuzun siyah beyaz da kullanılabileceğini unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle renkli bir logo hazılarsanız dahi bu logonun siyah beyaz renk tonlarında nasıl görüneceğini test etmeniz gerekiyor. Eğer siyah beyaz tonlarda logonuz, aslını iyi bir şekilde yansıtamıyorsa renk seçeneklerinizi ve kontrast oluşturan alanları tekrar elden geçirmelisiniz.

Orijinal ve yaratıcı olun

Bu aşamada markanızı ve ürününüzü iyi tanımak da bir o kadar önemli. Markanızı iyi bir şekilde yansıtacak semboller ya da fontlar kullanmanız oldukça önemli. Bu unsurları seçerken fikir almak için ünlü logolara bakabilirsiniz; fakat kendi markanızın başka markalara benzememesi için orijinal ve yaratıcı fikirler üretmeniz gerekir.

Başka markaların logolarına benzemek, sizin marka değerinize zarar verebilir. Başka logolarla benzerlik göstermesi, tüketicilerin aklını karıştıracağı için bu da markanızın tanınırlığının azalmasına neden olur.

Mesajınızı açıkça vermeye çalışın

Logonuzda bir sembol kullanmayı planlıyorsanız bu sembollerde mesajınızı açıkça yansıtmaya çalışın. Bu verdiğiniz hizmet ya da ürününüzle ilgili bir mesaj olabilir.

Marka kimliğinizi yansıtan bir font kullanın

Her yazı fontunun belli bir karakteri vardır. Verdiğiniz mesaj, ürün veya hizmetinizin de belli bir karakteri ve hissiyatı vardır. Bu nedenle de kullandığınız fontu seçerken bu kimliği yansıtabilmeniz gerekiyor.

Ciddi ve kurumsal bir kimliğiniz varsa, daha sert ve köşeli yazı fontlarını kullanabilirsiniz. Eğlenceli ve gençlere yönelik bir hizmet sunuyorsanız seçeceğiniz yazı fontları daha yuvarlak köşelere sahip olabilir.

Hedef kitlenizi göz önünde bulundurun

Logonuzu oluştururken hedef kitlenizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hedef kitlenizi çoğunlukla erkekler oluşturuyorsa, kırmızı, pembe ve mor gibi renkleri kullanmamanız oldukça önemli. Bu renkler erkeklerin çok fazla tercih ettiği renkler değildir. Bunun yerine daha koyu renklere yönelebilirsiniz. Siyah, gri, lacivert gibi renklere yönelmek logonuzu daha çekici yapabilir.

Bunun yanı sıra fontunuzu da yine hedef kitlenize göre belirlemeniz gerekiyor. Kadınlara yönelik hizmet veriyorsanız kırmızı, pembe ve mor gibi renklere ağırlık verebileceğiniz gibi daha yuvarlak hatlı ve ince fontları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Detaylı bilgi için https://aydinwebyazilim.com/Yazilim/39/Ilan-Scripti-V6-Platin adresini ziyaret edebilirsiniz.

Copyright © 2017 AydınWeb Yazılım Tüm Hakları Saklıdır.

Mastercard / Visa